Dubničák 2022

MTBIKER Novodubnický maratón 2022 (Dubničák) sa práve skončil.

Ďakujeme za bohatú účasť a za pomoc.

Postupne tu budeme pridávať ďalšie informácie, fotogalérie a pod.

28.ročník sa uskutoční 19. augusta 2023

VÝSLEDKY


Ostrý zvuk oceľovej lopaty škriabajúcej asfalt preruší  ranné ticho v pokojnej štvrti mesta.  Je augustová nedeľa a štyria kamaráti po ďalšom sotva párhodinovom spánku vzali do rúk náradie a čistia cestu od blata a hliny. Nie, nie sú to pracovníci technických služieb mesta. Nie, neprehnala sa tadiaľto ťažká stavebná technika či prírodná katastrofa. To cestu znečistila horda polobláznov na bicykloch. Blíži sa poludnie a začína pršať. Opäť. A cesta je uprataná.

Vráťme sa späť v čase, o 24 hodín len kúsok ďalej, k amfiteátru letného kina. Je po daždi, pršalo v piatok i v noci. Zaznie ostrý výstrel a hneď po ňom policajná siréna. Do pohybu sa dá takmer päťdesiatka cyklistov, prevažne rodičov s deťmi. Čaká ich 14-kilometrové dobrodružstvo. Pred nimi sa už strieľalo dvakrát. Do boja s nepredvídateľným počasím a terénom už  totiž  skôr vyrazilo na 85km a 41km trate spolu takmer 450 odhodlaných bojovníkov. Alebo skôr šialencov? 27. ročník najstaršieho maratónu horských bicyklov na Slovensku bol práve odštartovaný.

Čas postupuje, chvíľu leje, chvíľu mrholí, občas opatrne vykukne slnko a cyklisti sa postupne vracajú do cieľa. Je to možno neuveriteľné, ale tí uzimení, mokrí a až po uši zablatení ľudia sa vyškierajú na všetky strany. A to tam vonku asi nebola moc sranda. Či?  Lenže my vieme prečo sú usmiaty. Sme si istí, že aspoň na nejaký čas zabudli na okolitý svet, na nejakú politiku, vojny, epidémie a ktoviečo ešte. Každý jeden z nich si dnes tam v horách  prešiel skúškou svojej techniky. Skúškou svojich fyzických schopností  a hlavne skúškou svojho odhodlania. Odhodlania dostať sa konečne do cieľa či dokonca pri tom snažení aj poraziť súperov či svoj minuloročný čas. A oni v tej skúške obstáli. Skladáme pred nimi pomyselný klobúk. Veľký rešpekt.

Patrí sa však spomenúť, že vonku neboli celkom sami. Tam v daždi, na tých podmáčaných lesných chodníčkoch, na exponovaných lúkach, na cestách v obciach i mimo nich. Bolo tam s nimi aj množstvo rovnako odhodlaných dobrovoľníkov. Niektorí, aby podali vodu či iné občerstvenie. Niektorí, aby pomohli v prípade zranenia či iného zdravotného problému. Mnohí preto, aby cyklistom ukázali správny smer cesty. A týmto ochotným ľuďom patrí tiež náš obdiv a naozaj veľká vďaka. Bez nich by sa MTBIKER Novodubnický maratón nemohol uskutočniť. Nie je to nejaká povinná fráza, je to proste fakt. Takže ešte raz – úprimne vám všetkým ďakujeme. A vy: naše rodiny, lásky a kamaráti, ktorí ste mali pre nás pochopenie a podporovali ste nás – vy ste pre nás najviac. Vám patrí najväčšie poďakovanie. Nejak sa vám ten čas ktorý sme obetovali iným aspoň pokúsime vynahradiť. Sme samozrejme vďační aj ľuďom v zázemí, sponzorom podujatia (dokonca dvom novým, tu z okolia), babám a chalanom z MTBIKERa, mestskému úradu na čele s pánom primátorom, pridruženým mestským organizáciám, mestským policajtom, hasičom. Ďalej obciam Petrova Lehota, Omšenie, Dolná Poruba a mestu Trenčianske Teplice – ich zastupiteľom, organizáciam a mužom zákona . Ďakujeme tiež  pozemkovým spoločenstvám, urbárom, vlastníkom pozemkov, Lesom SR, pánovi Štefanovi Bábikovi a Pivnému Baru U Beznáka. Ďakujeme tiež ľuďom z Amfík pubu. Aj vďaka nim tu v cieli panovala pohodová atmosféra, ktorá po šestnástej hodine vyvrcholila vyhlasovaním výsledkov.

Prestalo pršať a o to veselšie sme odmenili už väčšinou umytých a najedených pretekárov v trinástich kategóriách. Na dlhú, 85-kilmetrovú trať sa vydali len dve odvážne ženy. Jedna z Česka a druhá z Poľska. A práve táto žena – Monika Wrona – vyhrala nie len svoju kategóriu ale aj horskú prémiu a titul MONIN Kráľovná Baske. Jej čas bol takmer šesť hodín. Absolútnym víťazom sa stal a Pohár primátora mesta si od nás nie prvý krát odniesol Karel Hartl z Česka. Na dlhej trati strávil takmer štyri a pol hodiny. Odmenili sme aj najpočetnejšiu rodinu a najstaršieho účastníka pretekov, boli to bajkeri z Novej Dubnice. Všetkým deťom sme rozdali účastnícke diplomy a ženám už tradične slnečnice. Nasledovala naozaj bohatá tombola. Ihneď po odovzdaní poslednej výhry sa dav rozpŕchol do svojich suchých domovov a my sme sa pustili do upratovania zázemia. Začalo popŕchať a aj my sa pomaly poberáme domov. Tiež sme unavení, ale tiež sme usmiati lebo nás niečo hreje pri srdci. Pocit, že sme do toho dali všetko. A podľa prvých reakcií sa to ľuďom páčilo. Nastavujeme budíky a padáme do postelí v nádeji, že si aspoň chvíľu pospíme. Ráno treba predsa cestu upratať a tým pre nás pomaratónska pracovná nedeľa ešte len začne…

Zdeno, Luboš, Peter, Martin a Roman – váš MTB klub Dubnica