HARD

HARD: dĺžka 84km, prevýšenie 3000m

Toto je najdlhšia trať akú vám tento rok naservírujeme a prevedie vás tým najkrajším a najlepším v okolí Novej Dubnice. Je určená pre borcov, čo potrebujú vždy tie najdlhšie a najťažšie trate. Tohtoročný HARD je rovnaký ako vlani. HARD znamená ťažký, takže toto nie je trať pre bábovky, ale pre pravidelne a poctivo bajkujúcich jedincov.

Štartuje sa z námestia v Novej Dubnici a úvodné kilometre po asfalte vás zavedú do Kolačína kde konečne začne stúpanie a po 5-tich kilometroch končí asfalt. Cez toto miesto dnes ešte pôjdete, takmer na konci pretekov. Po krátkej stojke začína príjemný singel v lese, onedlho okorenený prudším zjazdom až na Baračku, kde si rozcvičíte jazdecké schopnosti. Od Baračky po singli hore. Áno, toto je HARD, preto strmo a dlho hore. Nič netrvá večne, onedlho sa to vyrovná, a prejde do zjazdu, kde sa striedajú riedky lesík a lúky s krásnymi výhľadmi. Tieto vás privedú až nad Novú Dubnicu. Tu sa spája trasa s KLASIKom.

Prejdete cez koľaje a hlavnú cestu.  Rýchlym spevneným úsekom sa vnoríte do lesa pred Trenčianskymi Teplicami. Na chvíľu sa prepletiete uličkami kúpeľného mestečka, môžete doplniť energiu na občerstvovacej stanici, aby ste si následne mohli začať vychutnávať serpentíny singlu na kopec Klepáč. Jedná sa o asi najtechnickejší úsek celej trate, kde môžete ukázať, čo je vo vás. Na oddýchnutie poslúžia lúky nad Omšením, kde vidíte Žihľavník, Homôlku i Kamenné vráta – miesta, kam sa dnes ešte dostanete. Krátkym kamenistým zjazdom na kraj Omšenia, kde sa začnete vracať príjemnou zvážnicou do lesa nad Teplickým kúpeľným parkom. Tu si opäť vychutnáte serpentíny na singli, tentokrát smerom dole, do kúpeľného parku. Opačným smerom preklučkujete teplickými uličkami, môžete doplniť sily a energiu na občerstvovacej stanici. Plní síl vystúpate dlhším lesným úsekom na Petrovanské lúky, kde máte zase možnosť vidieť Homôlku i Žihľavník. Tu začína krásny jazdivý hrebeň so striedajúcimi sa lúkami, lesmi, strmšími krátkymi výstupmi i zjazdmi. Po poslednom, najdlhšom, sa ocitnete v Petrovej Lehote s ďalšou zaslúženou občerstvovačkou. Tu načerpajte sily, čaká vás 10 kilometrové stúpanie na vrcholček Baske. Rýchly úsek po zvážnici, prejdete cez hlavnú cestu a stočíte to doprava do doliny. Na kraji Veľkých lúk sa doľava oddelí trať KLASIK, vy idete doprava. Miniete dom s vrtuľou (dobre čítate), po ľavej strane lúk sa napojíte na príjemnú stúpavú zvážnicu. Miestami sa môžete kochať výhľadmi na okolité pohoria a ani sa nenazdáte, dostávate sa na Baske – najvyšší bod na trase.

Odtiaľto už v podstate len dole až do cieľa. Teda takmer. Doplňte energiu a tekutiny, nasleduje zjazd po hrebeni. Striedajú sa chutné lúčne a lesné pasáže. Pozor na zjazdy, miestami sú strmé a kamenisté. I naďalej si užívajte striedajúce sa lúčne i lesné pasáže a výhľady na všetky strany, prejdete i po zjazdovkách na Homôlke. Pod nimi to vie byť kamenisté, doprava na krátky singel, až dlhý zjazd ukončíte v Dolnej Porube. Tu na oddych po zjazde a teréne je pripravených pár asfaltových kilometrov, na konci ktorého je vytúžená posledná občerstvovačka. Tiež sa vaša trať opäť spája s KLASIKom. Posledné dlhšie stúpanie, na začiatku lesom, potom lúkou, pred vami sa týči majestátny Vápeč. Na neho ale nepôjdete , nebojte. Prejdete krížovou cestou (možno pre niektorých príde i toto stúpanie ako krížová cesta), a v lese už len posledných pár strmých výškových metrov. Odtiaľto je to v podstate do cieľa fakt už len dole. Zase radšej opatrne v zjazde, vedia tu byť koľaje po ťažbe dreva. Ak už máte toho dosť a nevládzete, posledné kilometre sú ako stvorené na túto situáciu. Napojíte sa na zvážnicu, tá vás dovedie príjemným mierne zvlneným terénom až na kraj Dubnice nad Váhom. Z lúk nad Kolačínom sa naskytuje výhľad na stredné Považie, a už ste v Kolačíne. Ešte asi dva kilometre po asfaltke, ktorou ste ráno vychádzali z mesta, a už ste opäť na námestí, kde je cieľ. Gratulujeme!

Kategórie: MUŽI (16-33 rokov), VETERÁNI (34-46 rokov), SENIORI (47-59 rokov) PÁNI (60 rokov a viac), ŽENY (16-39 rokov), DÁMY (40 rokov a viac)

Na tejto trati vyhlasujeme aj ženskú horskú prémiu TOISON Kráľovna Baske

Rozmiestnenie bufetov: 18.km, 32.km,42.km, 52.km a 68.km

Limity na trati: Trenčianske Teplice 11:30, Petrova Lehota 13:00, Veľké lúky 13:30, Baske 14:30, Turkovice (posledná občerstvovačka) 16:00, 17:30 cieľ

Štart: 8:30hod

Mapu a GPX súbor včas pridáme.

VÝŠKOVÝ PROFIL

Prehliadka časti trate: